Czy warto kupić jogurtownicę?

Jogurty to napoje, które cieszą się dużą i uzasadnioną popularnością, nie można bowiem nie zgodzić się z tym, że ich picie pociąga za sobą szereg korzyści dla naszych organizmów. Wiele osób wychodzi jednak z założenia, że zrobienie jogurtu w domu to karkołomne przedsięwzięcie. Na szczęście, nie jest to prawda.

Jogurtownica

Jeśli zdecydujemy się na zakup jogurtownicy, problem rozwiąże się sam, warto zatem przyjrzeć się bliżej zarówno samemu urządzeniu, jak i możliwościom, jakie otwiera przed nami. Jeśli przyjrzymy się jogurtom, które oczekują na nas na sklepowych półkach, z pewnością zwrócimy uwagę na to, że ich data przydatności do spożycia jest wyjątkowo długa. Trudno się jednak temu dziwić, producenci muszą bowiem dać klientom czas na zakup swoich jogurtów. W innym przypadku notowaliby straty. Niestety, przedłużenie okresu ważności ma swoją cenę.

Zwykle cel ten osiąga się usuwając z jogurtu probiotyki, proces naturalnej fermentacji zostaje więc zatrzymany. Nie można nie dostrzec i tego, że skład takiego jogurtu jest „poprawiony” i znajduje się w nim o wiele więcej substancji chemicznych niż moglibyśmy sobie tego życzyć. Właśnie w tym momencie warto zwrócić uwagę na jogurtownicę, a więc nieskomplikowane urządzenie, które podtrzymuje temperaturę mleka w czasie ukwaszania jogurtu już po dodaniu do niego aktywnych bakterii.

Domowy jogurt

Produkcja domowego jogurtu nie jest zresztą przedsięwzięciem rozciągniętym w czasie i na ogół wynosi od sześciu do dziesięciu godzin. Obecnie urządzenia tego typu są dostępne na rynku w dwóch formach. Pierwsza składa się z zestawu niewielkich kubeczków o pojemności wahającej się od 150 do 210 mililitrów.

Domowa jogurtownica

Drugi typ urządzenia zawiera sporej wielkości pojemnik, najczęściej o pojemności jednego litra. Wybór powinien być uzależniony od tego, jakie są nasze potrzeby, jak często planujemy przygotowywać jogurty w domu i jak wiele osób zamierza z nich korzystać.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Podczas zakupu jogurtownicy musimy ocenić jej przydatność, pamiętajmy więc, że urządzenie tego typu powinno umożliwiać nam uzyskanie pożądanej temperatury oraz jej podtrzymywanie tak, aby możliwe było namnażanie kultur bakterii. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez niektórych producentów jest też timer pozwalający na automatyczne wyłączenie urządzenia w momencie, w którym jogurt będzie gotowy.

Jeśli decydujemy się na model z jednym naczyniem, upewnijmy się, że zestaw zawiera także pokrywkę do niego. Umożliwi nam to łatwiejsze przechowywanie jogurtownicy w lodówce. Dobrym pomysłem jest też zakup jogurtownicy wyposażonej w specjalną lampkę kontrolną.

Kategorie: Porady i wskazówki,

Autor

Radosław Sawiński

Redakcja psy-raciborz.com.pl