Czym są żywe kultury bakterii?

Pierwsze skojarzenie słowa bakteria cechuje się negatywnym skojarzeniem. Jednak nie powinno tak być. W organizmie człowieka żyje do dwóch kilogramów bakterii. Organizm ludzki funkcjonuje w symbiozie z bakteriami oraz wykorzystuje ich dobroczynne działanie.  Pożyteczne mikroorganizmy tworzą w naszym organizmie tzw. mikroflory pomagają one walczyć między innymi z tymi złymi bakteriami czyli mikroorganizmami chorobotwórczymi.

Dlaczego bakterie są tak ważne dla człowieka

Pożyteczne mikroorganizmy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Obecność bakterii wspomaga procesy zachodzące w jelitach człowieka . Drobnoustroje te wspomagają metabolizm, co stanowi istotną informację dla osób odchudzających się. Takie osoby w szczególności powinny dbać o odpowiednią równowagę dobroczynnej flory jelitowej. Bakterie pomagają również w leczeniu biegunek i chronią organizm przed chorobotwórczymi mikroorganizmami. Bakterie probiotyczne są szczególnie ważne w okresie niemowlęcym zapobiegają one bowiem atopowemu zapaleniu skóry. Mało kto przypuszcza, że również nasze samopoczucie jest uzależnione od mikroflory jelitowej. W środowisku medycznym od dawna istnieje pogląd, iż jelita to drugi mózg człowieka.  Nie ma wątpliwości dobroczynne bakterie w organizmie człowieka muszą być !

Jakie bakterie i w czym się znajdują

Istnieje około 1000 dobrych bakterii w organizmie człowieka. Jednak większość należy do dwóch głównych grup, są nimi:

  • Lactobacilus
  • Bifidobacterium

Bakterie z grupy Lactobacilus żyją przyczepione do ścian jelita, mają one istotny wpływ na produkcję przeciwciał IgA. Bakterie te potrafią zmienić laktozę i inne cukry proste na kwas mlekowy. Drobnoustroje te dodaje się do większości probiotyków, jogurtów kefirów i innych produktów mlecznych. Grupa bakterii Bifidobacterium zaś wspomagają choroby jelita drażliwego a także łagodzą objawy wrzodów żołądkowych. Mikroorganizmy te zazwyczaj są przekazywane noworodkom i niemowlakom wraz z mlekiem matki i zamieszkują odcinki jelita grubego. Bifidobacterium spotykamy najczęściej w suplementach diety, choć również może się zdarzyć, że producenci dodają je do produktów mlecznych.

Na co należy zwracać uwagę przy spożywaniu pożytecznych bakterii

Jeżeli chcemy zadbać o nasze zdrowie powinniśmy spożywać produkty, które zawierają pożyteczne mikroorganizmy. Pamiętajmy jednak, że jak sama nazwa wskazuje bakterie dodane do produktów powinny być żywe. Wybierajmy za tym te produkty, które są świeże z krótką datą ważności. Pamiętajmy również iż produkty zawierające  żywe kultury bakterii należy spożywać nie przetworzone termiczne. Zwróćmy uwagę na fakt, że producenci często korzystają z hasła „żywe kultury bakterii” jako marketingu. Dlatego też warto kupić bakterie do wytarzania jogurtu naturalnego i przygotować go samemu w domu. Taki domowy jogurt będzie o wiele zdrowszy od tego sklepowego.

Podsumowując pożyteczne bakterie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowanie naszego organizmu. Dbajmy zatem o to by dostarczać mu ich systematycznie. Zwróćmy również uwagę jakiej jakości i świeżości są produkty zawierające kultury bakterii. Możesz uzyskać możliwie największą ilośc żywych kultur wyciskając soki wyciskarkami Hurom.

Kategorie: Porady i wskazówki,

Autor

Radosław Sawiński

Redakcja psy-raciborz.com.pl